Robotyzacja

Ulga na robotyzację

Robotyzacja napędza rozwój. Ulga na robotyzację 2022- automatyzacja wcale nie musi być taka droga!

Ulga robotyzacyjna zachętą dla firm do inwestowania w nowe technologie?

Automatyzacja to dla wielu branż szansa na szybszy rozwój. Pozwala zwiększyć wydajność linii produkcyjnych   oraz odciążyć pracowników, dzięki zastosowaniu robotów przemysłowych. Chcąc zachęcić przedsiębiorstwa do inwestowania w roboty przemysłowe oraz automatyzację linii produkcyjnych 1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o uldze na robotyzację wprowadzona w ramach Polskiego Ładu.

Co tak właściwie daje ulga na robotyzację?

Skorzystanie z ulgi robotyzacyjnej daje możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kto może skorzystać z ulgi?

Ulga na robotyzację przysługuje wszystkim przedsiębiorstwom (niezależnie od ich wielkości) prowadzącym działalność pozarolniczą – podatnicy PIT i CIT.

  • Firmy które zainwestują w robotyzację przed końcem 2026 roku i rozpoczną amortyzację
  • Firmy które kupiły stanowisko zrobotyzowane przed 1 stycznia 2022 i rozpoczęły jego amortyzację

Co podlega uldze na robotyzację?

  •  fabrycznie nowe roboty przemysłowe
  • osprzęt i peryferia robotów przemysłowych (pozycjonery, czujniki, podajniki, przenośniki, transportery)
  • urządzenia do interakcji dla robotów przemysłowych (komputery, oprogramowanie)
  • zdalna diagnoza, serwisowanie robotów przemysłowych i osprzętu
  • usługi – szkolenie z obsługi wdrożonego stanowiska robotyzacji, serwisy, przegląd

Dodatkowe warunki skorzystania z ulgi na robotyzację

Co z zakupem robotów przemysłowych przed 2022 rokiem?

Ustawna nie reguluje, iż zakup robotów przemysłowych w ramach ulgi musi nastąpić najwcześniej w 2022 r. Można więc przypuszczać, iż w ramach i preferencji podatkowej będzie można odliczyć odpisy amortyzacyjne robotów przemysłowych, które spełniają kryteria przewidziane w ustawie, a zostały zakupione przed 2022 r. Jednak dotyczyć to będzie jedynie odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od 2022 r.

TROCHĘ KONKRETÓW –

Ulga robotyzacyjna na przykładzie urządzenia do etykietowania i pakowania strzykawek Intrex

Dla naszego klienta zaprojektowaliśmy linię do etykietowania i pakowania strzykawek – ograniczenie obsługi do minimum przy pełnej kontroli wszystkich procesów. Na całe urządzenie składały się między innymi:

koboty 1 1

Robot

Własna kamera robota lokalizuje rozmieszczenie strzykawek, aby w efektywny sposób je pobrać i precyzyjnie orientować na głównym przenośniku urządzenia.

swiatlowodowe

Głowica Intrex 200+ oraz drukarka termotransferowa Domino V230i

Drukarka umieszczona na wydajnej głowicy etykietującej Intrex 200+ drukuje na etykiecie numer partii oraz datę przydatności.

systemy wizyjne

System wizyjny Cognex

Nadruk na etykiecie sprawdzany jest za pomocą systemu wizyjnego Cognex, który weryfikuje jego poprawność wykorzystując narzędzia OCR/OCV. Etykieta z błędnym nadrukiem zostaje automatycznie odrzucona poprzez jej przewinięcie. Właściwa etykieta aplikowana jest na strzykawce po jej obwodzie. W dalszym etapie system weryfikuje obecność etykiety i kompletność produktu – odrzucane są produkty bez zatyczki. Ulga robotyzacyjna obejmuje rówież systemy wizyjne

nakladanie wielu etykiet na jeden produkt 1 1

Pakowanie strzykawek do kartonu

Pusty karton jest pozycjonowany oraz stabilizowany, po czym pobierane z transportera strzykawki są w nim umieszczane warstwa po warstwie. Warstwy naprzemiennie obracane są o 180 stopni w celu optymalnego rozmieszczenia produktów w kartonie. Ponad 4 formaty kartonów, 5 różnych konfiguracji pakowania – od 2 do 6 warstw

automaty drukujace etykietujace 1 1

Drukarka wysokiej rozdzielczości – Domino G320i oraz weryfikacja pakowania

Podczas pakowania wykonywany jest nadruk na kartonie (kod 2D i dane produkcyjne). Sprawdzana jest również kompletność pakowania i masa całości opakowania za pomocą wagi. Wadliwe kartony zostają odrzucone na tzw. rolotok odrzutu.

maszyny na specjalne zamowienie

INTREX SMART PANEL

Wszystkie funkcje maszyny i obsługa całego procesu realizowana jest za pomocą jednego, intuicyjnego panelu. Intrex SMART PANEL daje pełną możliwość monitorowania stanu maszyny i kontroli procesu nie angażując operatora poza niezbędne minimum.

Ulga na robotyzację 1

Tak zaprojektowane i wdrożone urządzenie pozwoliło naszemu klientowi usprawnić swój proces produkcji, zwiększyć wydajność oraz zmniejszyć przestoje. Co najważniejsze cała maszyna jako integralna część robotyzacji może zostać wliczona do ulgi na robotyzację!

Intrex to automatyzacja Twoich linii oraz procesów produkcyjnych na najwyższym poziomie

*Prezentowane zasady działania ulgi na robotyzację w związku z wprowadzeniem tzw. Polskiego Ładu mają wyłącznie charakter informacyjny, a szczegółowa treść praw i obowiązków wynikających z przepisów zmieniających została określona w ustawie z dnia 23 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2021, poz. 2105).

Niniejszy wpis ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej.

W związku z tym nie powinna stanowić podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji lub działań.

W razie chęci skorzystania z ulgi robotyzacyjnej sugerujemy skontaktowanie się z radcą prawnym

Scroll to Top
zmiana numerow kont stopka

Zmiana numerów kont!