Zastosowanie

Etykietowanie produktów spożywczych

Etykietowanie produktów spożywczych podlega konkretnym regulacjom prawnym, na mocy których określane są kluczowe parametry i tekstowa zawartość etykiet. W ten sposób organy ustawodawcze dbają o interesy konsumentów, umożliwiając im podjęcie decyzji o zakupie żywności/produktu na podstawie konkretnych i jasnych informacji.

Czytaj więcej

Co powinna zawierać etykieta produktu spożywczego?

Etykiety produktów żywnościowych pełnią niezwykle istotną funkcję informacyjną. Zawarte w ich treści informacje powinny wskazywać na wszystkie kluczowe cechy danego artykułu, na podstawie których konsument może podjąć nie tylko świadomą, ale także bezpieczną decyzję zakupową. Zakres znakowania żywności określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom, informacji na temat żywności .

Z treści wymienionego aktu prawnego wynika, że etykieta na produktach żywnościowych musi zawierać:

  • nazwę produktu, ale nie nadaną przez producenta/dystrybutora, a wskazującą na jego rodzaj,
  • wykaz składników z uwzględnieniem zastosowanych dodatków do żywności, alergenów i informacji o rodzaju składnika powodującego alergię,
  • informację o zawartości netto,
  • datę przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości,
  • informację na temat warunków przechowywania,
  • jeżeli zachodzi taka konieczność: informację na temat warunków przygotowania,
  • informację na temat wartości odżywczej (zawartości składników odżywczych),
  • w przypadku napojów: informację o zawartości alkoholu jeżeli przekracza 1,2%,
  • dane producenta.

Oddzielny akt prawny Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 lipca 2009 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących oznakowań towarów paczkowanych reguluje kwestię oznaczeń towarów paczkowanych. To określenie odnosi się do każdego produktu (w tym także do produktów spożywczych) umieszczonego w opakowaniu jednostkowym dowolnego rodzaju, jeśli nominalna ilość produktu jest identyczna dla całej partii i nie przekracza wartości 50 l lub 50 kg. Jak powinno wyglądać etykietowanie żywności paczkowanej? Poza informacjami wymienionymi powyżej (takimi jak data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia), etykiety na żywność paczkowaną muszą zawierać nazwę produktu, jego nominalną ilość i dane firmy paczkującej, zlecającego paczkowanie, sprowadzającego lub importera.

Należy też wspomnieć, że odrębnym regulacjom prawnym podlega także etykietowanie produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Pod tą nazwą kryją się środki cechujące się specjalnym składem lub wymagające specjalnego sposobu przygotowania, który odróżnia je od środków spożywczych powszechnie stosowanych. To określenie dotyczy także produktów, które wprowadzono do obrotu w celu zaspokojenia szczególnych potrzeb żywieniowych. Na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego , etykiety umieszczane na takich wyrobach muszą zawierać jego nazwę i informację dotyczącą szczególnych cech żywieniowych oraz przeznaczenia środka spożywczego (zamiast informacji o szczególnych cechach żywieniowych, w przypadku produktów dla niemowląt i małych dzieci). Jeżeli przepisy nie określają szczegółowych wymagań zdrowotnych dla konkretnego środka spożywczego, na etykiecie muszą znaleźć się również informacje na temat:

  • szczególnych cech w zakresie składu ilościowego i jakościowego albo informacje na temat specjalnego procesu produkcji,
  • wartości energetycznej produktu, zawartości makroskładników w 100 g/ml, a jeżeli zachodzi taka konieczność, także w porcji proponowanej do spożycia.

Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

Z punktu widzenia przeciętnego konsumenta, najistotniejszą informacją na etykiecie jest skład. Należy wiedzieć, że poszczególne składniki są wymieniane w kolejności malejącej. Oznacza to, że na pierwszym miejscu znajduje się ten, którego jest najwięcej. Dodatkowo, alergeny zawsze są wyróżniane, np. innym kolorem, tłem lub czcionką.

Jakie urządzenia wybrać do etykietowania produktów spożywczych?

Etykieciarka do produktów spożywczych powinna być dostosowana do wydajności linii produkcyjnej, z którą ma współpracować. Poza tym, specyfikacja takiej maszyny musi uwzględniać rodzaj opakowania. W przemyśle spożywczym, zastosowanie znajdują przede wszystkim modele do opakowań cylindrycznych: etykieciarka do butelek i pracująca na tej samej zasadzie etykieciarka do słoików .

Dlaczego warto wybrać nasze rozwiązania dotyczące etykietowania produktów spożywczych?

Dzięki 30-letniemu doświadczeniu w zakresie projektowania i produkcji maszyn etykietujących, wszystkim naszym klientom możemy zaoferować rozwiązania idealnie dostosowane do ich potrzeb. Nasze etykieciarki dostosowujemy do specyfiki pracy danej linii produkcyjnej. Zapewniamy kompleksową obsługę, zarówno w zakresie montażu i obsługi gwarancyjnej, jak i serwisu pogwarancyjnego.

Produkty

mx350i t connection gable with dust cover

Automat drukująco-etykietujący Domino Mx350i-T

mx350i s

Automat drukująco-etykietujący Domino Mx350i-S

i100 70594

Głowica etykietująca INTREX 100+ FLEX

100+

Głowica etykietująca INTREX 100+

Projekt bez nazwy (3)

Głowica etykietująca INTREX 200+

Projekt bez nazwy (2)

Głowica etykietująca INTREX 300+

Scroll to Top
zmiana numerow kont stopka

Zmiana numerów kont!