Zastosowanie

Etykietowanie produktów

Etykietowanie produktów to jeden z ostatnich etapów procesu produkcji. Jeden z ostatnich, ale z całą pewnością nie najmniej istotny. Trzeba bowiem pamiętać, że etykiety nie służą wyłącznie identyfikacji wizualnej marki. To także nośniki praktycznych i ważnych informacji dla konsumentów, a w wielu przypadkach ich obecność i zawartość regulują przepisy prawa.

Czytaj więcej

Co musi zawierać etykieta produktu?

Wymogi w sprawie przekazywania konsumentom informacji mających wpływ na decyzję zakupową i określających zasady stosowania danego produktu w wielu przypadkach są określone stosownymi aktami prawnymi. Jedne z najbardziej rygorystycznych zasad dotyczą znakowania żywności. W stosowne oznaczenia muszą być zaopatrzone nie tylko produkty powodujące alergie, ale wszystkie. Poza nazwą wskazującą na rodzaj towaru, etykieta powinna zawierać wykaz składników (z uwzględnieniem alergenów i dodatków do żywności), datę przydatności do spożycia, informacje na temat zawartości netto oraz warunków przechowywania i/lub przygotowania. Na produktach muszą znaleźć się też dane umożliwiające identyfikację producenta. Co ważne, informacje powinny być przekazane w sposób czytelny. Minimalna wielkość czcionki to 1,2 mm. Wyjątkiem są bardzo małe opakowania. W tym przypadku możliwe jest zastosowanie czcionki o wielkości 0,9 mm.

Stosowne rozporządzenia regulują nie tylko etykietowanie produktów spożywczych . Szczególne wymogi w tym zakresie mają zastosowanie także w przypadku produktów kosmetycznych oraz substancji chemicznych i ich mieszanin. W pierwszym przypadku etykieta powinna zawierać dane umożliwiające zidentyfikowanie zarejestrowanej firmy lub osoby odpowiedzialnej i określające nazwę i funkcję produktu, informację na temat nominalnej zawartości w momencie pakowania, informację wskazującą na warunki użycia, warunki przechowywania, opis szczególnych środków ostrożności, numer partii i wykaz składników. Z kolei produkty chemiczne i ich mieszaniny muszą być zaopatrzone w dane umożliwiające identyfikację podmiotu odpowiedzialnego, identyfikator produktu, informacje na temat ilości substancji lub mieszaniny, informacje określające bezpośredni wpływ na organizmy żywe i środowisko (znaki ostrzegawcze w formie piktogramów, hasło ostrzegawcze, zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i środki ostrożności).

Szczególne wymogi dotyczą także zabawek. W tym przypadku wymagane informacje to: dane identyfikujące produkt i jego producenta lub importera, oznakowanie poświadczające dopuszczenie do sprzedaży, znak wskazujący na przeznaczenie lub szczególne zagrożenie.

Jaka etykieciarka będzie idealna do etykietowania produktów?

Wszędzie tam, gdzie liczy się wydajność i precyzja, najlepiej sprawdzi się etykieciarka przemysłowa . To wysokowydajne urządzenie, które konstrukcyjnie jest przystosowane do pracy masowej. Tego typu maszyny dzielą się na kilka typów, z których każdy cechuje się nieco innymi właściwościami:

  • etykieciarka liniowa : przeznaczona do ciągłej pracy na wysokowydajnych liniach produkcyjnych i nakładania wielu etykiet na jeden produkt,
  • etykieciarka do butelek i słoików : przeznaczona do pracy z opakowaniami cylindrycznymi,
  • etykieciarka boczna: przeznaczona do współpracy ze spłaszczonymi butelkami i opakowaniami owalnymi.

Dlaczego warto etykietować produkty z pomocą urządzeń Intrex?

Jesteśmy polską firmą, która na wymagającym rynku maszyn do etykietowania działa od 30 lat. Nasze doświadczenie pozwala nam projektować i produkować urządzenia, które podołają pracy w najtrudniejszych warunkach. Każdą etykieciarkę możemy spersonalizować pod kątem indywidualnych wymogów danego zakładu. Naszym klientom zapewniamy pełne wsparcie oraz profesjonalną obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną.

Produkty

mx350i t arm out

Automat drukująco-etykietujący Domino Mx350i-T

mx350i s arm out.xf777f3cb

Automat drukująco-etykietujący Domino Mx350i-S

5132 render (4)

Głowica etykietująca INTREX 100+ FLEX

100+

Głowica etykietująca INTREX 100+

Projekt bez nazwy (3)

Głowica etykietująca INTREX 200+

Projekt bez nazwy (2)

Głowica etykietująca INTREX 300+

Scroll to Top
zmiana numerow kont stopka

Zmiana numerów kont!