Zastosowanie

Etykietowanie żywności

Etykietowanie żywności nie służy wyłącznie budowaniu rozpoznawalności marki i realizacji przekazu marketingowego. Poza znakiem producenta, etykiety na produktach spożywczych zawierają szereg przydatnych i ważnych informacji, które z punktu widzenia konsumentów odgrywają kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji zakupowej.Należy wiedzieć, że kwestia znakowania żywności jest regulowana stosownymi aktami prawnymi, które zobowiązują każdego producenta i importera do umieszczania na opakowaniach ściśle określonych danych produktowych.

Czytaj więcej

Co powinna zawierać etykieta na żywności?

Etykiety na żywności pełnią przede wszystkim rolę informacyjną. O tym, jakie informacje muszą być zawarte na opakowaniach produktów spożywczych, decydują zapisy zawarte w czterech aktach prawnych. Ustawy i rozporządzenia, o których mowa, to:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności,
  • Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
  • Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno -spożywczych,
  • Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.

Ponadto podstawowe informacje na temat oznakowań, jakie powinny zawierać etykiety żywności, określają także zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i 1925/2006 oraz uchylenia: dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10.WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i  Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE i rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004.

Najważniejsze dane, które muszą być zawarte w oznakowaniu żywności, to:

  • nazwa wskazująca na rodzaj produktu lub produktów,
  • wykaz składników,
  • masa lub objętość żywności netto,
  • termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości,
  • wartość odżywcza,
  • nazwa i dane teleadresowe podmiotu wprowadzającego produkt do obrotu.

W wykazie składników muszą znaleźć się wszystkie składniki danego produktu spożywczego, bez pomijania alergenów i dodatków do żywności. Co istotne, poprawne etykietowanie żywności wymaga wyróżnienia informacji o produktach powodujących alergie i mogących wywoływać objawy nietolerancji poprzez zastosowanie innej czcionki, koloru lub tła.

Z kolei informacja o wartości odżywczej musi obejmować dane takie jak: wartość energetyczna, zawartość tłuszczu i kwasów tłuszczowych nasyconych, cukrów, węglowodanów, białka i soli. Warto podkreślić, że informacja na temat stopnia pokrycia zalecanego dziennego zapotrzebowania na dany składnik jest zamieszczana dobrowolnie, dlatego takie dane najczęściej widnieją na opakowaniach suplementów diety i żywności funkcjonalnej.

Dlaczego etykietowanie żywności jest takie ważne?

W czasach, w których świadomość żywieniowa Polaków wzrasta, temat żywności jest szczególnie aktualny. Konsumentów nie interesuje już wyłącznie cena środków spożywczych, ale także ich skład, informacja na temat miejsca pochodzenia i przede wszystkim wpływ na zdrowie. Poprawne, zgodne z obowiązującymi przepisami etykietowanie produktów spożywczych pozwala konsumentom podjąć świadomą decyzję zakupową i lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Jakie urządzenia wybrać do etykietowania żywności?

Intrex oferuje maszyny do etykietowania, które idealnie wpisują się w specyficzne potrzeby, jakie przedstawiają przedsiębiorcy działający w branży spożywczej. W naszym portfolio znajduje się wiele modeli etykieciarek automatycznych i półautomatycznych, dostosowanych do pracy z najróżniejszymi opakowaniami. Na szczególne wyróżnienie zasługują modele do etykietowania po obwodzie produktów cylindrycznych: etykieciarka do słoików , obsługująca opakowania o różnej wielkości, i etykieciarka do butelek .

Dlaczego warto wybrać nasze rozwiązania dotyczące etykietowania żywności?

30-letnie doświadczenie pozwala nam projektować i produkować najwyższej jakości maszyny do etykietowania. Dzięki wytrzymałej obudowie i sprawdzonym komponentom, nasze etykieciarki mogą pracować w najtrudniejszych warunkach, zapewniając przy tym bezproblemową eksploatację przez wiele lat. Każde urządzenie możemy dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Odbiorcom naszych produktów zapewniamy pełne wsparcie gwarancyjne i pogwarancyjne.

Produkty

mx350i t arm out

Automat drukująco-etykietujący Domino Mx350i-T

mx350i s arm out.xf777f3cb

Automat drukująco-etykietujący Domino Mx350i-S

5132 render (4)

Głowica etykietująca INTREX 100+ FLEX

100+

Głowica etykietująca INTREX 100+

Projekt bez nazwy (3)

Głowica etykietująca INTREX 200+

Projekt bez nazwy (2)

Głowica etykietująca INTREX 300+

Scroll to Top
zmiana numerow kont stopka

Zmiana numerów kont!