Wyjaśnienie kodów 2D: Jaka jest różnica między kodem Data Matrix a kodem QR?

Zarówno kody QR, jak i kody Data Matrix to dwuwymiarowe kody kreskowe (kody 2D). Są coraz częściej wykorzystywane przez producentów na bardzo różne sposoby. Począwszy od rozszerzenia informacji o marce, a skończywszy na opcji śledzenia oraz zapobieganiu podrabianiu produktów.

Który kod 2D jest odpowiedni dla Twojej firmy?

data matrix na blistrze

W tym wpisie przedstawimy podstawowe różnice między kodami Data Matrix a kodami QR, abyś mógł podjąć świadomą decyzję, który kod 2D jest dla Ciebie odpowiedni.

Zanim przyjrzymy się najlepszym sposobom ich wykorzystania, wyjaśnijmy, jak odróżnić kod Data Matrix od kodu QR.

Co to jest kod Data Matrix?

Data Matrix to kod kreskowy 2D, który koduje dane w czarno-białych lub kontrastujących ciemnych i jasnych komórkach ułożonych w siatkę. W przeciwieństwie do kodów kreskowych 1D, kody Data Matrix są wielokierunkowe, co oznacza, że mogą być odczytywane pod dowolnym kątem.

Liczba wierszy i kolumn w Data Matrix wzrasta wraz z ilością informacji przechowywanych w kodzie; jest ona ograniczona do 2335 znaków alfanumerycznych.

Jak wygląda kod Data Matrix?

Kody Data Matrix są zazwyczaj kwadratowe lub czasami prostokątne i składają się z wielu jasnych i ciemnych kwadratowych punktów, ułożonych w siatkę.

Chociaż kody Data Matrix są zwykle drukowane w czerni i bieli, mogą wykorzystywać różne kombinacje kolorów, pod warunkiem że kontrast między ciemnymi i jasnymi komórkami jest wystarczający, aby zapewnić czytelność.

data matrix na opakowaniu farmaceutycznym

Kody Data Matrix są definiowane przez wzór w kształcie litery L po jednej stronie kodu, tworząc dwie ciągłe sąsiadujące granice. Ten wzór wyszukiwania pomaga skanerom kamer zlokalizować kod.

Jak zeskanować kod Data Matrix?

Kody Data Matrix można skanować pod dowolnym kątem za pomocą skanera kodów Data Matrix lub wielokierunkowego skanera kamery. Niektóre aparaty w smartfonach są fizycznie zdolne do skanowania kodów Data Matrix; jednak wiele smartfonów nie ma wbudowanej funkcji i będzie wymagać aplikacji innej firmy do odczytu informacji.

Co to jest kod QR?

Kod QR, czyli kod szybkiej odpowiedzi, jest również kodem kreskowym 2D, który koduje dane w czarno-białych lub kontrastujących ciemnych i jasnych komórkach ułożonych w siatkę. Podobnie jak inne kody 2D, kody QR są wielokierunkowe, co oznacza, że można je odczytać pod dowolnym kątem.

Kody QR mogą przechowywać maksymalnie 4296 znaków alfanumerycznych, określonych przez liczbę wierszy i kolumn zawartych w kodzie.

Jak zeskanować kod QR?

Podobnie jak kody Data Matrix, kody QR można skanować z dowolnej orientacji za pomocą specjalistycznego skanera.

Kody QR można również skanować za pomocą aparatu w smartfonie. W ostatnich latach niektórzy producenci telefonów komórkowych zaczęli włączać możliwość odczytu kodów QR do standardowej funkcjonalności aparatu.

Female involved in scanning the QR code with her gadget

Daje to kodom QR niewielką przewagę nad kodami Data Matrix w aplikacjach skierowanych do klientów, ponieważ użytkownicy mogą zeskanować kod bezpośrednio z aparatu telefonu, bez konieczności korzystania ze specjalistycznej aplikacji.

Jaka jest różnica między kodem Data Matrix a kodem QR?

Kody Data Matrix i QR to kody kreskowe 2D, które mogą zawierać wszystkie te same informacje, co tradycyjne liniowe kody kreskowe 1D.

GS1 – globalna organizacja normalizacyjna – opracowuje i utrzymuje globalne standardy dla różnych typów kodów kreskowych, w tym kodów Data Matrix i kodów QR. Oznacza to, że kody Data Matrix i kody QR mogą zawierać wszystkie klucze identyfikacyjne GS1, w tym GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej) – unikalny, uznawany na całym świecie numer używany do identyfikacji produktów.

Oba kody mogą być wykorzystywane do przechowywania informacji, w tym:

 • dat ważności produktów,
 • numerów seryjnych i numerów partii,
 • adresów URL, kierujących konsumentów na zewnętrzną stronę z przydatnymi informacjami, takimi jak alergeny lub instrukcje dotyczące receptury i użytkowania.
Waman warehouse staff checking stock with bar code scanner

Ponadto oba kody mają funkcję korekcji błędów. To znaczy, że w przeciwieństwie do standardowego kodu kreskowego 1D, dane mogą być nadal odczytywane, nawet jeśli kod zostanie częściowo usunięty lub uszkodzony.

Istnieją jednak pewne niewielkie różnice między tymi dwoma kodami, które sprawiają, że są one bardziej odpowiednie do różnych zastosowań.

Kody Data Matrix są fizycznie mniejsze niż kody QR, oferując wysoką gęstość danych w bardzo małym rozmiarze, co czyni je idealnym rozwiązaniem do znakowania, jeśli przestrzeń opakowania jest ograniczona.

Amerykańska organizacja Electronic Industries Alliance (EIA) zaleca stosowanie kodów Data Matrix do oznaczania małych komponentów elektronicznych. Kody Data Matrix są również jedynymi kodami 2D zatwierdzonymi przez GS1 dla regulowanych produktów opieki zdrowotnej; są one również domyślnym typem kodu dla zastosowań motoryzacyjnych i lotniczych.

Jam lid 022

Dla porównania, kody QR są większe i mogą zawierać więcej danych niż kody Data Matrix. Ponadto, kody Data Matrix są w stanie kodować informacje tylko w postaci znaków numerycznych i alfanumerycznych, a kody QR mogą również zawierać Kanji i inne wielobajtowe zestawy znaków, dzięki czemu nadają się do użytku z językami pozaeuropejskimi.

Zarówno kody QR, jak i kody Data Matrix są wolne od tantiem, więc nie trzeba płacić za licencję, aby z nich korzystać.

Porównanie kodów 2D

Kod Data Matrix

Maksymalna pojemność

 • Numeryczna: 3116
 • Znaki alfanumeryczne: 2335
 • Bajty: 1556
Rozmiar
 • Min. 10×10 komórek 
 • Maks. 144×144 komórki
Korekcja błędów
 • Algorytm korekcji błędów Reed-Solomon
 • Zdolność korekcji błędów na poziomie 25-33%
 • Poziom nie jest regulowany

Kod QR

Maksymalna pojemność

 • Numeryczna: 7089
 • Znaki alfanumeryczne: 4296
 • Bajty: 2953

Rozmiar

 • Min. 21×21 komórek
 • Maks. 177×177 komórek

Korekcja błędów

 • Algorytm korekcji błędów Reed-Solomon
 • Korekcja błędów dla kodów QR może być regulowana, aby umożliwić większe możliwości korekcji błędów. Dostępne są cztery poziomy korekcji błędów – dla każdego poziomu wymagana jest większa ilość danych zapasowych, co zwiększa rozmiar kodu QR. 
 • Poziom L 7%
 • Poziom M 15%
 • Poziom Q 25%
 • Poziom H 30%

 

 

Który kod 2D jest odpowiedni dla Ciebie?

Oba kody mogą być wykorzystywane w podobny sposób. Zapewniają opcje kodowania większej ilości danych niż tradycyjny kod kreskowy 1D i mogą być wykorzystywane do dostarczania dodatkowych informacji do celów wewnętrznej identyfikowalności i marketingu konsumenckiego.

W praktyce jednak kody Data Matrix są najczęściej używane do wewnętrznej identyfikacji produktów i zastosowań zapobiegających podrabianiu, podczas gdy kody QR stały się standardowym formatem dla większości zastosowań skierowanych do konsumentów.

Zastosowania kodów 2D

Kod Data Matrix
 • Identyfikowalność łańcucha dostaw, w tym bezpośrednie znakowanie części, np. komponentów elektronicznych
 • Zabezpieczenie przed podrabianiem poprzez serializację, np. w opakowaniach farmaceutycznych
Kod QR
 • Dodatkowe informacje o produkcie
 • Instrukcje użytkowania i przepisy kulinarne
 • Udostępnianie społecznościowe
 • Automatyczne łączenie w celu zamawiania części zamiennych i rejestracji gwarancji
 • Promocje, konkursy i grywalizacja

Drukowanie kodów 2D

Podobnie jak w przypadku każdego etykietowania produktów, ważne jest również, aby zapewnić prawidłowe drukowanie kodów 2D, wybierając odpowiednią aplikację do drukowania i towarzyszący jej system weryfikacji kodu, aby sprawdzić jakość i dokładność kodu.

Kody Data Matrix i QR zapewniają większą tolerancję na błędy niż tradycyjne kody kreskowe 1D, muszą być jednak czyste, wyraźne i poprawne.

Jaka jest najlepsza technologia do drukowania kodów 2D?

Jeśli rozważasz dodanie kodu Data Matrix lub kodu QR do opakowania produktu i potrzebujesz więcej informacji, jak najlepiej to zrobić, skontaktuj się z nami. Mamy szereg rozwiązań w zakresie drukowania i etykietowania, które spełniają wymagania wszystkich branż i typów opakowań.

Scroll to Top
zmiana numerow kont stopka

Zmiana numerów kont!