Rynek podróbek – jak skutecznie walczyć z podrabianiem produktów?

Przemysłowe drukarki atramentowe- serializacja, znakowanie oraz śledzenie produktów w Internecie mogą pomóc markom chronić ich działalność przed nielegalnym handlem.

Nieustające zakłócenia w łańcuchu dostaw i niedobory surowców mogą prowadzić do wzrostu liczby podrabianych produktów, co może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla przedsiębiorstw, jak i konsumentów. Szacowana wartość tej „branży” Już w tym momencie wynosi 500 miliardów dolarów i stanowi aż 3,3% światowego handlu.

wartosc rynku podrobek

Nie wiadomo jeszcze jak długo potrwają zakłócenia w łańcuchu. Adem Kulauzovic, dyrektor ds. Automatyzacji w Domino, omawia w jaki sposób opcje serializacji, znakowania oraz śledzenia produktów w Internecie (traceability) mogą pomóc markom chronić ich działalność przed nielegalnym handlem.

Wielkie zakłócenia w łańcuchu dostaw

niebezpieczne dla zdrowa

Kiedy myśleliśmy, że problemy z podażą i popytem spowodowane pandemią COVID-19 i globalnymi lockdown-ami są tymczasowe, okazało się, że świat ma zupełnie inny plan.

Popyt na wszystkie produkty, od żywności i napojów po elektronikę czy towary luksusowe – jest najwyższy w historii, podczas gdy niedobory pracowników, komponentów, surowców, trudności transportowe i logistyczne oraz zakłócenia w dostawach energii połączyły się ze sobą, tworząc burzę, wysoce destrukcyjną dla globalnego łańcucha dostaw.

Wzrost popytu i niedobory części i produktów zostały wykorzystane przez organizacje przestępcze, zajmujące się sprzedażą podrobionych towarów. Towary te przeważnie nie spełniają żadnych norm jakości, są zrobione po kosztach i mogą okazać się niebezpieczne dla użytkowników.

Podróbki

Zazwyczaj spotykamy się z dwoma rodzajami tzw. Podróbek. Pierwszy to taki, którego jakość jak i cena są bardzo niskie. Z łatwością możemy odróżnić ten produkt od oryginalnego, przeważnie nawet samo miejsce zakupu jasno wskazuje na to, że konsument powinien mieć się na baczności.

W drugim przypadku produkt wyglądem jest bardzo zbliżony do oryginału a jego jakość na pierwszy rzut oka nie budzi zastrzeżeń. Cena oraz opakowanie, często są zbliżone do pierwowzoru, dlatego konsument składając zamówienie jest przekonany, że kupuje oryginalny produkt.

Badania pokazują, że ponad 25% konsumentów nieumyślnie kupiło podrobiony produkt online. Szokujący test przeprowadzony niedawno przez Biuro U.S. Government Accountability sugerował, że aż dwa na pięć z pośród markowych produktów dostępnych w Internecie za pośrednictwem zewnętrznych sprzedawców detalicznych może być podrobiona.

Podrabianie nie ogranicza się tylko do wysokiej klasy marek luksusowych, elektroniki i mody. Jednymi z najczęściej podrabianych towarów na rynku są:

najczesciej podrabiane produkty na swiecie diagram

W jaki sposób podrabiane produkty wpływają na przedsiębiorstwa?

Obecność na rynku i sprzedaż podrabianych produktów może wpływać na markę na wiele sposobów – nie tylko powodując początkowo osłabienie sprzedaży, ale jeśli produkt nie spełnia norm, może to zaszkodzić reputacji legalnej marki oraz relacjom z partnerami biznesowymi. Legalne firmy ponoszą konsekwencje, poświęcają cenny czas oraz ogromne nakłady pieniędzy na walkę z tym problemem.

polowa lekow kupowanych przez internet to falszywki

W jaki sposób wpływa to na konsumentów?

Podrabiane produkty stanowią również poważne zagrożenie dla konsumentów. Para fałszywych designerskich okularów przeciwsłonecznych może wyglądać niewinnie – ale jeśli brakuje im ochrony UV inaczej niż w przypadku autentycznego, regulowanego produktu, mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie oczu.

Sfałszowane leki, suplementy i produkty higieny osobistej mogą zawierać szkodliwe lub nietestowane składniki i być całkowicie nieodpowiednie do ich zamierzonego zastosowania co może nieść za sobą potencjalnie niszczycielskie skutki. Tak było w 2004r., kiedy podrobione preparaty do początkowego żywienia niemowląt w Chinach zawierające niewystarczającą ilość białka i żelaza doprowadziły do śmierci grupy niemowląt.

Jak radzić sobie z podrobionymi produktami

Najskuteczniejszym działaniem przeciwko podrabianiu towarów jest działanie oparte na współpracy, w ramach którego partnerzy w łańcuchu dostaw, konsumenci i władze współpracują ze sobą w celu wykrywania podrabianych produktów. Dzielenia się informacjami wywiadowczymi może doprowadzić do złapana przestępców- fałszerzy. Dla firm doskonałą możliwością do rozpoczęcia zabezpieczenia swoich interesów jest wyposażenie produktów w unikalne identyfikatory, które można wykorzystać do sprawdzenia, czy produkt jest legalny.

W ostatnich latach kraje na całym świecie wprowadziły przepisy wymagające unikatowych identyfikatorów, znakowania, czy serializacji na poziomie produktu w niektórych sektorach.

  • Unijna dyrektywa w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych (FMD 2011/62/UE) – wymaga serializacji leków na receptę na poziomie produktu, aby ułatwić śledzenie produktów leczniczych wydawanych na receptę w całej Europie
  • Rozporządzenie UE w sprawie wyrobów medycznych (2017/745/UE) – wymaga serializacji wyrobów medycznych i opakowań na poziomie produktu oraz rejestracji w centralnej bazie danych EUDAMED, aby ułatwić śledzenie wyrobów medycznych w całej Europie.
  • Unijna dyrektywa w sprawie wyrobów tytoniowych (2014/40/UE) – wymaga znakowania serią na opakowaniach wyrobów tytoniowych, aby ułatwić śledzenie wyrobów tytoniowych w całej Europie.
  • Amerykańska federalna ustawa o bezpieczeństwie łańcucha dostaw leków (DSCSA) – wymaga serializacji leków na receptę na poziomie produktu, aby ułatwić śledzenie produktów medycznych na receptę w USA.
  • Rosyjskie ustawodawstwo dotyczące kodu kryptograficznego Chestny ZNAK – wymaga serializacji na poziomie produktu leków na receptę i bez recepty oraz różnych innych produktów, w tym tytoniu i perfum, aby ułatwić śledzenie w Federacji Rosyjskiej.(o którym pisaliśmy w jednym z naszych artykułów Znakowanie produktów na rynku Rosyjskim – Chestny ZNAK | Intrex)

Branże, które nie są zobowiązane do znakowania numerem serii, serialiacji lub kodowania swoich produktów, mogą nadal uczyć się z wdrażania powyższych przepisów. Przepisy te są wspierane przez bazy danych i systemy, które ułatwiają śledzenie produktów seryjnych. Ta sama technologia może być wykorzystana do zapewnienia tej możliwości partnerom logistycznym, sprzedawcom detalicznym i konsumentom, niezależnie od tego, czy marka jest do tego zobowiązana przez prawo czy też nie.

Serializowany, czytelny dla smartfona kod GS1 QR lub kod GS1 Data Matrix może być używany jako narzędzie do weryfikacji autentyczności produktu, gdy znajdzie się w rękach konsumenta. Dodanie kodu 2D jest tanie i stosunkowo proste – po umieszczeniu na opakowaniu produktu prosty skan może skierować konsumentów na stronę internetową w celu zweryfikowania legalności produktu. Fałszerze mogą łatwo odtworzyć wygląd opakowania produktu, ale nie będą w stanie utworzyć kodu QR w celu jednoznacznej identyfikacji produktów.

Przykład rozwiązania Firmy Domino prezentowany podczas PACEXPO

Na niedawnych targach PACKEXPO w Las Vegas Domino zaprezentowało się wraz z grupą Amazon Transparency, aby omówić, w jaki sposób marki mogą chronić się przed ryzykiem podrabiania produktów. Wspólnie połączyliśmy siły, aby dostarczyć realne rozwiązanie do walki z rosnącą na rynku obecnością podróbek za pomocą serializowanych kodów 2D.

Rozwiązanie, Amazon Transparency, to usługa serializacji produktów, która pomaga zidentyfikować poszczególne produkty i zapobiega dotarciu podrobionych produktów do klientów. Marki rejestrują się w Amazon Transparency i stosują indywidualne kody umożliwiające wgląd do opakowań swoich produktów. Amazon skanuje każdy pojedynczy kod transparentności, aby upewnić się, że wysyłane są tylko autentyczne produkty.

Na drugim końcu łańcucha klienci mogą uwierzytelnić produkty, które otrzymują, skanując kod 2D za pomocą aplikacji Transparency firmy (Amazon’s Transparency app). Aplikacja wyświetli zielony znacznik wyboru, jeśli kod jest prawidłowy, i czerwony znak X, jeśli nie jest.

Marki mogą również korzystać z aplikacji, aby zapewnić konsumentom dodatkowe informacje o produkcie na poziomie jednostki – może to obejmować szczegółowe informacje o tym, kiedy i gdzie produkt został wyprodukowany, lub rozszerzone informacje o produkcie, w tym szczegóły gwarancji i instrukcje użytkowania.

Domino przychodzi z pomocą w rozwiązaniu problemu podrabianych przedmiotów

Podrabiane produkty to nie tylko problem dla wysokiej klasy towarów luksusowych. Walka z podróbkami ma charakter globalny i obejmuje każdą branżę, od towarów przemysłowych, elektroniki i motoryzacji, po żywność i napoje oraz higienę osobistą. Dzisiaj, gdy branże na całym świecie borykają się z tymi samymi problemami i przerostem popytu nad podażą, ryzyko podrabiania produktów jest bardziej realne niż kiedykolwiek.

Jako dostawca kodowania i znakowania Domino poczyniło ogromne postępy we wspieraniu marek w różnych sektorach za pomocą produktów serializujących oraz w dostarczaniu zautomatyzowanych narzędzi i technologii.

Drukarki przemysłowe Domino to urządzenia cechujące się wysoką wydajnością oraz jakością wykonania. Znakowanie czy serializacja swoich produktów np. za pomocą kodów 2D może nie zawsze jest obowiązkowa ale może okazać się świetnym zabezpieczeniem zarówno swoich interesów jak i konsumentów. Drukarki atramentowe Domino mają możliwość nadruku na wielu materiałach i powierzchniach między innymi drukowanie na kartonach czy butelkach.

Wiemy, że nasi klienci potrzebują niezawodnych rozwiązań. Intrex dostarcza maszyny najwyższej jakości zapewniając przy tym pełną opiekę po sprzedażową i profesjonalny serwis, na którym można polegać. Jesteśmy jedynym licencjonowanym dystrybutorem firmy Domino, z którą współpracujemy już od 30 lat. To doświadczenie jest codziennie wykorzystywane przez dużą grupa ekspertów pracujących nad usprawnieniami znakowania i etykietowania na wszelkich liniach produkcyjnych. Znajdujemy rozwiązanie tam gdzie niektórzy widzą tylko problem. Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży i dowiedz się jak możemy ci pomóc.

Scroll to Top
zmiana numerow kont stopka

Zmiana numerów kont!