Drukowanie kodów UDI na materiale Tyvek®

Jeśli zamierzacie Państwo spełnić wymagania dyrektywy znakowania i identyfikacji wyrobów medycznych (MDR), konieczne jest umieszczenie na opakowaniu wysokiej jakości nadruku, który pozostanie czytelny przez długi czas, nawet po sterylizacji. Do materiałów takich opakowań należy Tyvek®. Materiał lekki, wodoodporny i wytrzymały.

Z wyglądu przypomina pognieciony papier, ale łączy w sobie zarówno cechy papieru, jak i folii, tworzywa sztucznego i podłoża tekstylnego. Jest wytrzymalszy niż skóra naturalna. Tworzy on wysoko przepuszczalną membranę składającą się z milionów włókien. Z racji swojej budowy jest bardzo wymagający dla różnych technologii znakowania, niejednokrotnie powodując zbytnie rozmazywanie atramentu, a w rezultacie sprawiając, że nadruki są kiepskiej jakości i trwałości. Tyvek® jest materiałem nieabsorbującym, co dodatkowo utrudnia drukowanie.

Możliwe do zastosowania technologie druku

tyvek2

Należą do nich:

  • Atramentowy druk termiczny (Thermal inkjet – TIJ) wykorzystujący atramenty na bazie etanolu
  • Druk termo-transferowy (TTO) wykorzystywany szczególnie do znakowania opakowań z materiału Tyvek®
  • Etykietowanie
  • Technologia Drop-on-Demand z szybkoschnącymi atramentami

Hot stamping lub użycie wałków drukujących nie są wystarczająco elastycznymi narzędziami, które umożliwiałyby nanoszenie danych zmiennych, a w szczególności wymaganych kodów 2D. Dlatego zastępowane są one różnymi technologiami lepiej dostosowanymi do druku danych zmiennych. Jest to bardzo wyraźny trend, szczególnie w branży farmaceutycznej i spożywczej.

Rozwiązanie dopasowane do wymagań

PAC Machinery Group z Ohio, Stanów Zjednoczonych jest liderem i pionierem, jeśli chodzi o doskonalenie technologii w dziedzinie pakowania wyrobów medycznych. „Zawsze staraliśmy się oferować rozwiązania jak najlepiej dopasowane do potrzeb naszych odbiorców” – powiedział Mark Goldman, Chief Operating Officer, PAC Machinery Group. To podejście zastosowaliśmy również w przypadku znakowania zgodnie z wymaganiami UDI, a w szczególności w przypadku tworzywa Tyvek®. W pierwszym etapie zostały przeprowadzone liczne testy. Kiedy zaczęliśmy nasze próby, okazało się, że jedynie firma Domino potrafiła dostarczyć rozwiązanie spełniające nasze oczekiwania.

Scroll to Top
zmiana numerow kont stopka

Zmiana numerów kont!