Znakowanie jaj – jaki atrament wybrać do nadruku na skorupce

Czytaj więcej

Znakowanie jaj – jaki atrament wybrać do nadruku na skorupce

Znakowanie

Jakie dane należy nanieść na skorupki jaj? Jak dobrać urządzenie, aby spełniało najwyższe wymagania branży spożywczej? 


Światowy Dzień Jaja – święto przypadające na drugi piątek października. Od 1996 roku ma uświadamiać konsumentów o istotnych aspektach zdrowotnych jaj, ale nie tylko. Jajka to korzyści dla ludzi na każdym etapie życia, a przemysł jajczarski jest znaczącym źródłem dochodów wielu Państw.

Wiedzieliście, że w ostatnich pięciu latach statystyczny Polak skonsumował od 139 do 162 sztuk jaj kurzych rocznie? A skala produkcji jaj plasuje nasz kraj na pozycji szóstego producenta na rynku Unii Europejskiej z 9% udziałem w unijnej produkcji. Od kilkunastu lat państwa członkowskie Unii Europejskiej zobligowane są do umieszczania na przeznaczonych do sprzedaży jajach kodu informacyjnego, który ma zapewnić konsumentom pełną identyfikowalność produktu, dając tym samym producentom możliwość poszerzenia rynków zbytu poprzez spełnianie wymogów i zapewnienie o jakości produktów.


Jak znakować jaja, aby nadruk był zgodny z normami, czytelny oraz trwały? Jak dobrać drukarkę do linii produkcyjnej?


Wybór odpowiedniego atramentu 


Atramenty do znakowania jaj muszą być dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością i spełniać regulacje Unii Europejskiej, Departamentu Stanów Zjednoczonych oraz wymogi rynku Chińskiego w kwestii bezpieczeństwa żywności. 

Natomiast z praktycznego punktu widzenia producenta bardzo istotny jest również aspekt „marketingowy”, jak np.:

- widoczny kontrast nadruku na zarówno brązowych jak i białych jajkach – na to zwracają uwagę nasi klienci, chcąc zapewnić swoim konsumentom czytelność nanoszonych danych

- szybkie schnięcie atramentu – linie sortujące i pakujące jaja często działają z bardzo dużą prędkością, jeśli atrament nie wyschnie odpowiednio szybko nadruk stanie się nieczytelny i nieatrakcyjny wizualnie.


Wychodząc naprzeciw potrzebom coraz to bardziej precyzyjnego oraz dokładnego znakowania skorupek jaj Domino opracowało atramenty, które idealnie wpisują się we wszystkie wymagania. W ofercie znajduje się atrament czerwony, niebieski oraz zielony, które są odporne na niskie temperatury oraz na kontakt z wodą, a także białkiem jajka.  


Komunikacja z sortownicami


Same drukarki Domino Ax-Series zostały wyposażone w protokół Eggnet, co pozwala na płynną integrację z urządzeniami grupy Moba, która jest światowym liderem produkującym urządzenia do pakowania, sortowania oraz przetwórstwa jaj. Holenderska firma Moba wraz z urządzeniami Domino pozwala na dobór urządzeń dopasowanych do konkretnych potrzeb producentów znakujących jaja biorąc pod uwagę ilość posiadanych kur czy też godzin pracujących w ciągu dnia.


Drukarka przemysłowa do pracy w trudnych warunkach


 Należy również pamiętać, że rynek nie składa się tylko z dużych producentów jaj, dlatego drukarki Ax-Series znajdują również zastosowanie w pojedynczych liniach znakujących. Jest kilka aspektów, które łączą każdego z dostawców, a jednym z nich są warunki pracy. Dlatego obudowa drukarki Domino wykonana jest w stopniu ochrony IP55 wraz z układem elektroniki w stopniu IP66, a dla najcięższych przypadków, gdzie dochodzi do częstego oraz intensywnego mycia opcjonalnie elementy wykonane mogą być ze stali nierdzewnej 316.


Znakujemy jajka od 1997 roku


W przypadku znakowania Intrex jako jedyny dystrybutor urządzeń Domino w Polsce ma już ponad 28 lat doświadczenia, a pierwsza drukarka Domino w Polsce przeznaczona do znakowania jajek została zainstalowana już w 1997 roku. Na przestrzeni lat zaufało nam wielu producentów jaj nie tylko w kwestii bezpośredniego znakowania, ale również znakowania bądź etykietowania opakowań zbiorczych. Jednym z nich jest Ovovita. 


Przeczytaj więcej o wdrożeniu systemów do znakowania jaj u jednego z największych producentów jaj w Polsce: https://bit.ly/3DmGvsrZobacz urządzenia w akcji:


Kategorie: Znakowanie