Najlepsze technologie znakowania kartonów

Branża spożywcza i farmaceutyczna są w dużym stopniu zależne od opakowań kartonowych. Nanoszenie wyraźnych, trwałych kodów przy zmiennej, a często dużej prędkości jest tu kluczem do sukcesu. Jakie są najlepsze technologie do znakowania kartonów i jak one radzą sobie z nietypowymi wyzwaniami tychże branż?

Każdego dnia w sklepach spotykamy opakowania kartonowe. Zawierają leki podtrzymujące życie oraz produkty, które na co dzień kupujemy do swoich domów.

Jednak te branże mają swoje ograniczenia. Mają też bardzo wysoką wydajność. To oznacza, że znakowanie – wszystko od daty przydatności do spożycia i kodów kreskowych po kody matrycowe i numery serii – musi być powtarzalne, bezpieczne i zgodne z wizerunkiem marki, tak by nadążyć za prędkością produkcji i przestrzegać norm.

Wyzwania związane ze znakowaniem kartonów

Na początek, istnieje ryzyko błędów w znakowaniu. Nie jest przesadą stwierdzenie, że niewłaściwy produkt farmaceutyczny w niepowołanych rękach może potencjalnie być kwestią życia lub śmierci. Dlatego błędy w znakowaniu farmaceutyków są obarczone konkretnymi karami dla producentów.

Błędy w znakowaniu w branży spożywczej podlegają podobnym karom, nie wspominając o ryzyku utraty kontraktów z głównymi kontrahentami. Znakowanie kartonów to dziedzina, w której nowa technologia może poprawić czas pracy i jakość nadruku.

W obu branżach, bez czytelnych kodów (albo możliwych do odczytania maszynowo) trudno jest osiągnąć zgodność z przepisami i zapewnić bezpieczeństwo klientowi. Identyfikowalność kodu jest sprawą kluczową w branży farmaceutycznej. A do tego jeszcze ważna jest trwałość nadruku. Weźmy na przykład daty przydatności – niezbędna jest ich czytelność przez cały ich czas, a nawet dłużej. Inaczej będą bezużyteczne.

Brzmi to wymagająco? To weźmy jeszcze  pod uwagę, że te kody muszą być nadrukowane w ułamku sekundy na każdy kartonik. A czasem każdy z nich zawiera informację specyficzną tylko dla tego danego kartonika.

Rozwiązywanie problemów z nadrukiem

Kartoniki farmaceutyków są różnych kształtów i rozmiarów. Ich ilość produkowana rocznie sięga miliardów. W branży spożywczej natomiast kartony są wszechobecne, od słodyczy do pizzy, od kawałków kurczaka po placki ziemniaczane, od kanapek po soki owocowe.

Jednak, mimo różnorodności kartoników używanych w obu branżach, istnieją rozwiązania, które można zastosować w obu i do wielu różnych typów opakowań.

Druk atramentowy

Seria Ax zrewolucjonizowała druk atramentowy. Jest ona wyjątkowo szybka i elastyczna, z najwyższą dokładnością kropli, która umożliwia nakładanie wysokiej jakości tekstu, grafiki czy kodów QR na większość powszechnie stosowanych materiałów kartonowych – z automatyczną regulacją lepkości atramentu by osiągnąć wyjątkową jakość nadruku, nawet przy wysokiej prędkości linii. Seria Ax bazuje na szybkoschnących i trwałych atramentach na bazie alkoholu, co zmniejsza zużycie rozpuszczalników na korzyść działań bardziej ekologicznych. 

Lekka, łatwa w użyciu i kontrolowaniu drukarka posiada wyższą OEE (Całkowita Efektywność Wyposażenia) i pracuje dłużej bez zatrzymywania się, co oznacza mniej przestojów produkcyjnych.

cij food frozen carton 800x800x78a05108

Maksymalizacja czasu produkcji z naszymi pakietami serwisowymi

Seria Ax jest zaprojektowana do działania bezobsługowego i jest dostarczana z DominoCloud, zdalnym narzędziem diagnostycznym, które aktywnie monitoruje daną technologię i zapewnia maksymalizację czasu produkcji na linii – pomagając maszynom pracować szybciej, dłużej, bez przestojów. Wszystkie produkty mają opcję wydłużenia gwarancji, szkoleń z wykwalifikowanymi inżynierami i siecią serwisów technicznych, które są w stanie udzielić wsparcia w siedzibie klienta zachowując Standardy Domino.

Druk termotransferowy

Nasza seria drukarek termotransferowych to alternatywne rozwiązanie by sprostać wyzwaniom związanym ze znakowaniem kartonów. Drukarki Gx są wszechstronne, proste w obsłudze i integracji, i wymagają jedynie wymiany kartridża. Mogą posiadać kilka głowic drukujących, co oznacza, że można drukować kilka linii danego nadruku z prędkością do 300m/min – z czasem schnięcia mniejszym niż pół sekundy. Czy jest to zwykła czcionka, tekst alfanumeryczny, numery serii, kody kreskowe czy kody 2D, nasze drukarki przemysłowe  zapewniają nadruk o wysokim kontraście, odporny na zdrapanie o trwałości dłuższej niż standardowe 2 lata.

tij pharma carton 800x400x59ecc824

Druk laserowy

Dzięki wysokim prędkościom, dobrej czytelności i trwałości, druk laserowy jest ulubionym rozwiązaniem w branży farmaceutycznej. Ponadto, nasza gama urządzeń laserowych zapewnia niskie koszty eksploatacji przez długi czas i obsługę przyjazną środowisku. Bez atramentów czy rozpuszczalników i automatycznego chłodzenia, ma potencjał by uczynić ten proces bardziej przyjaznym środowisku.

laser pharma carton 800x400xfa45931d

Dzięki QuickDesign projektowanie etykiet jest proste

QuickDesign ułatwia kontrolowanie procesu tworzenia etykiet – czy to na linii produkcyjnej czy na zapleczu – by zminimalizować ryzyko błędów w nadruku. Dzięki niemu informacje na opakowaniu pozostaną zgodne z normami i pod kontrolą, od produktu do palety, od początku działając automatycznie. Można zarządzać danymi z prostego interfejsu komputera i tworzyć precyzyjne etykiety z wbudowanego stolika.

Znakowanie kartonów: dlaczego możesz zaufać Domino?

Technologie Domino są używane przez największych na świecie producentów, by zapewnić szybkie i precyzyjne znakowanie. By zobaczyć nasze maszyny w akcji i sprawdzić, jak mogą wam pomóc, prosimy o kontakt.
Scroll to Top
zmiana numerow kont stopka

Zmiana numerów kont!