Intrex AP-1000 Automatyzacja linii do etykietowania i pakowania strzykawek

Ograniczenie obsługi do minimum przy pełnej kontroli wszystkich procesów

Czytaj więcej

Drukowanie kodów UDI na materiale Tyvek®

Farmacja

Jeśli zamierzacie Państwo spełnić wymagania dyrektywy znakowania i identyfikacji wyrobów medycznych (MDR), konieczne jest umieszczenie na opakowaniu wysokiej jakości nadruku, który pozostanie czytelny przez długi czas, nawet po sterylizacji. Do materiałów takich opakowań należy Tyvek®. Materiał lekki, wodoodporny i wytrzymały.


Z wyglądu przypomina pognieciony papier, ale łączy w sobie zarówno cechy papieru, jak i folii, tworzywa sztucznego i podłoża tekstylnego. Jest wytrzymalszy niż skóra naturalna. Tworzy on wysoko przepuszczalną membranę składającą się z milionów włókien. Z racji swojej budowy jest bardzo wymagający dla różnych technologii znakowania, niejednokrotnie powodując zbytnie rozmazywanie atramentu, a w rezultacie sprawiając, że nadruki są kiepskiej jakości i trwałości. Tyvek® jest materiałem nieabsorbującym, co dodatkowo utrudnia drukowanie.


Możliwe do zastosowania technologie drukuNależą do nich:

• Atramentowy druk termiczny (Thermal inkjet - TIJ) wykorzystujący atramenty na bazie etanolu

• Druk termo-transferowy (TTO) wykorzystywany szczególnie do znakowania opakowań z materiału Tyvek®

• Etykietowanie

• Technologia Drop-on-Demand z szybkoschnącymi atramentami

Hot stamping lub użycie wałków drukujących nie są wystarczająco elastycznymi narzędziami, które umożliwiałyby nanoszenie danych zmiennych, a w szczególności wymaganych kodów 2D. Dlatego zastępowane są one różnymi technologiami lepiej dostosowanymi do druku danych zmiennych. Jest to bardzo wyraźny trend, szczególnie w branży farmaceutycznej i spożywczej.


Rozwiązanie dopasowane do wymagań

PAC Machinery Group z Ohio, Stanów Zjednoczonych jest liderem i pionierem, jeśli chodzi o doskonalenie technologii w dziedzinie pakowania wyrobów medycznych. „Zawsze staraliśmy się oferować rozwiązania jak najlepiej dopasowane do potrzeb naszych odbiorców” – powiedział Mark Goldman, Chief Operating Officer, PAC Machinery Group. To podejście zastosowaliśmy również w przypadku znakowania zgodnie z wymaganiami UDI, a w szczególności w przypadku tworzywa Tyvek®. W pierwszym etapie zostały przeprowadzone liczne testy. Kiedy zaczęliśmy nasze próby, okazało się, że jedynie firma Domino potrafiła dostarczyć rozwiązanie spełniające nasze oczekiwania.Kategorie: Farmacja